7.32. Lenz-törvény szemléltetése ún. abroncs-készülékkel

A Lenz-törvény egyszerű szemléltetése

• iránytűtalp
  • Lenz-törvény szemléltetésére való kettős abroncs (egy zárt és egy nyitott karika)

Helyezzük az iránytűtalp tűjére a kettős abroncsot! Figyeljük meg, hogy az egyik egy „folytonos”, zárt karika, a másik pedig „felhasított”, nyitott!

• Egy rúdmágnes egyik pólusát toljuk be a zárt karikába!
  • Húzzuk ki ezt a pólust a zárt karikából!
  • Toljuk be a mágnest a nyitott karikába, majd húzzuk ki belőle!
  • Fordítsuk meg a mágnest, és a másik pólusával is végezzük el a fenti kísérleteket!

7.32a.PNG

• Amennyiben a zárt karika esetén sem tapasztalunk változást, használjunk erősebb mágnest vagy két mágnest, azonos pólusaikkal összefogva!
  • Megoldás az is, ha gyorsabban toljuk be vagy húzzuk ki a mágnest (ld. mozgási indukció mennyiségi viszonyai). Ilyenkor azonban vigyázzunk, nehogy a légáramlat hozzon létre effektust!
  • A kettős abroncs házilag is elkészíthető. A készítésnél fontos szempont, hogy nem mágnesezhető és kis sűrűségű anyagból készüljön! Az alumínium erre megfelelő. Alumíniumlemezből vagy akár üdítős (sörös) dobozból is elkészíthetjük. Az alátámasztásnál figyeljünk arra, hogy a kettős abroncs vízszintes legyen és könnyen el tudjon fordulni!
  • A Lenz-törvényt nemcsak kísérleti eszközökkel lehet bevezetni. A törvény logikusan következik az energiamegmaradásból is. Érdemes végiggondolni a diákokkal, hogyan.

7.32. Lenz-törvény szemléltetése ún. abroncs-készülékkel

A Lenz-törvény egyszerű szemléltetése

• iránytűtalp

• Egy rúdmágnes egyik pólusát toljuk be a zárt karikába!
  • Húzzuk ki ezt a pólust a zárt karikából!
  • Toljuk be a mágnest a nyitott karikába, majd húzzuk ki belőle!

7.32a.PNG