7.14. Ohm-törvény mérése ellenállással és izzószállal

A kísérlet célja Mérőkísérlet.png

Ohm-törvényének kimérése és korlátainak vizsgálata.

• tápegység (egyenáramú, 0-4 V között változtatható)
  • digitális multiméter, 2 db
  • zseblámpaizzó, foglalatban
  • próbapanel
  • 250 Ω-os ellenállás, próbapanelhez illő foglalatban
  • banándugós vezetékek

Szereljük össze a bal oldali képen és kapcsolási rajzon látható összeállítást. A tápegység kimeneti feszültségét állítsuk 0 V-ra, majd kapcsoljuk be az eszközt.

• Változtassuk az ellenálláson eső feszültséget 0-4 V tartományban 0,5 V-onként és mérjük meg a fogyasztón átfolyó áram erősségét. Az adatokat foglaljuk táblázatba és ábrázoljuk a feszültséget az áramerősség függvényében. Magyarázzuk meg a függvénygörbe alakját! A mérés alapján határozzuk meg a fogyasztó ohmikus ellenállását.
  • A mérést és az adatok ábrázolását végezzük el egy zseblámpa izzószála esetében is. Mit állíthatunk a mérés adatai alapján az izzószál ohmikus ellenállásáról? Magyarázzuk meg!

7.14.PNG

A kísérletek tapasztalata alapján döntés előtt állunk: vagy látványosan szemléltetjük Ohm-törvényét izzókkal, ekkor azonban nem kvantitatív a mérésünk, vagy pontosan, ellenállások segítségével, de ez nem túl látványos. Az óra célja és a diákcsoport adottságai alapján döntsük el, melyik utat választjuk!

7.14. Ohm-törvény mérése ellenállással és izzószállal

A kísérlet célja Mérőkísérlet.png

Ohm-törvényének kimérése és korlátainak vizsgálata.

• tápegység (egyenáramú, 0-4 V között változtatható)
  • digitális multiméter, 2 db
  • zseblámpaizzó, foglalatban