6.9. Párolgó folyadék hőmérsékletének mérése

6.9a.png

A párolgás endoterm voltának szemléltetése.

• hőmérő (lehetőleg folyadékos, de digitális is megfelelő)
  • vatta
  • kis átmérőjű befőttes gumi
  • alkohol, vagy éter

A vattát mártsuk alkoholba, és befőttes gumi segítségével rögzítsük a hőmérő folyadékzsákjához. Lengessük meg kissé a hőmérő alját. Megfelelő időközönként mérjük meg és jegyezzük fel a hőmérsékletet.

• Miért érdemes vizet úgy forralni a tűzhelyen, hogy fedőt teszünk a lábasra?
  • Mit nevezünk endoterm folyamatnak? Foglaljuk össze az endoterm folyamatok jellemzőit.
  • Mi az anyagszerkezeti magyarázata a párolgás endoterm mivoltának?
  • Mely halmazállapot-változások endotermek, melyek exotermek? Szemléltessük egy-egy hétköznapi példával is!

• A hétköznapi tapasztalatok alapján a diákok elsősorban az olvadás endoterm jellegét ismerik (jégkocka), emellett a párolgáshoz is kapcsolódnak kevésbé tudatos élményeik (fürdés után fáznak). Fontos rámutatni, hogy a fagyás és a lecsapódás során ugyanaz a folyamat játszódik le fordítva, így a hőátadás iránya is megfordul.

6.9. Párolgó folyadék hőmérsékletének mérése

6.9a.png

A párolgás endoterm voltának szemléltetése.

• hőmérő (lehetőleg folyadékos, de digitális is megfelelő)
  • vatta
  • kis átmérőjű befőttes gumi
  • alkohol, vagy éter

• Miért érdemes vizet úgy forralni a tűzhelyen, hogy fedőt teszünk a lábasra?
  • Mi az anyagszerkezeti magyarázata a párolgás endoterm mivoltának?