5.17. Az impulzusmegmaradás érzékeltetése "ágyús" kiskocsival

A kísérlet célja subler.png

Impulzusmegmaradás egyszerű (bevezető) szemléltetése.

• ágyú és lövedék (acélhenger)
  • spárga vagy cérna
  • gyufa vagy elektromos öngyújtó (lsd. ábra)

5.17a.png

Ha a külső erők eredője zérus, akkor a rendszer impulzusa (lendülete) nem változik: állandó marad. A tételt könnyen guruló kiskocsira szerelt rugós játékágyú segítségével szemléltethetjük.

Feszítsük meg a játékágyú rugóját, rögzítsük spárgával, töltsük be a lövedékként szolgáló acélhengert, tegyük a kocsit a földre és égessük el a spárgát. A 1övedék kirepül, a kocsi ellenkező irányba gördül. Figyeljünk a kilövésnél, hogy a kiskocsi, vagy a lövedék ne találjon el senkit, és ne kerüljön be valami alá. A rugó megfeszítése nem egyszerű. Kezdetben a hátsó rögzítő csavart csavarjuk be teljesen. Húzzuk hátra a rugót és kössük össze a csavar végén látható kampóval. Ezt követően a csavar kicsavarásával lehet a rúgót megfeszíteni.

• Gyűjtsünk össze 1-2 hétköznapi jelenséget, vagy technikai alkalmazást, melyekben az impulzusmegmaradás fontos szerepet játszik.

• Érdemes a kísérlethez kapcsolódóan vicces” és/de szemléletes videókat bemutatni.

Ágyú és lövedék

Kezdő sportlövő

• Ha nem ál rendelkezésünkre az ágyús kiskocsi, akkor hasonló kísérlet végezhető el egy golyó és ruhacsipesz segítségével (lásd: 5.18)
  • Általános iskolai szinten érdemesebb a kísérleti tapasztalatot Newton III., az erő‑ellenerő törvényével magyarázni, mivel kevesebb absztrakciót igényel. Ez kellően pontos is, hiszen az impulzusmegmaradás törvényéhez ennek felhasználásával jutunk el.

5.17. Az impulzusmegmaradás érzékeltetése "ágyús" kiskocsival

A kísérlet célja subler.png

Impulzusmegmaradás egyszerű (bevezető) szemléltetése.

• ágyú és lövedék (acélhenger)
  • spárga vagy cérna
  • gyufa vagy elektromos öngyújtó (lsd. ábra)

5.17a.png