4. Kísérletek leírásának szerkezete a jegyzetben

Ebben a jegyzetben a kísérletek leírásai azonos szerkezetben szerepelnek a könnyebb feldolgozhatóság érdekben, mely a következő:

Ebben a részben röviden és tömören megadjuk a kísérlet célját, hogy az oktatás folyamatába könnyebben be lehessen illeszteni. Természetesen más célokkal is fel lehet használni a kísérletet (pl. egy mérőkísérlet leegyszerűsítve tökéletesen alkalmas demonstrációs célokra). A mi megfogalmazásunk mindig az adott leírásra vonatkozik.

Itt felsoroljuk a szükséges eszközöket, vegyszereket Igyekszünk általános leírást adni, hogy a tanár a saját szertárában is megtalálja az eszközöket. Az összeállított kísérletről legtöbb esetben vannak fényképek is, ezeken természetesen a demonstrációs labor eszközei láthatók.

A leírás tartalmazza a kísérlet összeállítására és elvégzésére vonatkozó utasításokat. Mivel a jegyzet alapját a labor mérési leírásai adják, ezért ez a fejezet nagyon részletesen megadja a szükséges előkészületeket, a bemutatás folyamatát, valamint felhívja a figyelmet az esetleges veszélyforrásokra. Sok esetben még a használandó mérőeszköz is bemutatásra kerül.

Külön „feladatok” fejezetet csak akkor tartalmaz a leírás, ha több egymásra épülő lépésből áll a kísérletbemutatás, illetve mérés. Ekkor érdemes követni a felvázolt sorrendet.

Itt olvashatók a diákoknak feltehető, általunk javasolt kérdések és feladatok: a kísérlethez tartozó érdekességek, számolások, gondolkodtató feladatok.

Ebben a fejezetben sokféle tartalmat adunk meg kiegészítésként:

• Tippek és trükkök, hogy mire érdemes odafigyelni a kísérlet bemutatásakor
  • Házilag hogyan lehet megvalósítani az adott kísérletet
  • Elméleti kiegészítések
  • A kísérlethez tartozó jó gyakorlatok (történelmi kitekintés, technikai alkalmazás, poénok stb.)
  • Videós kiegészítések (vicces és/vagy tanulságos videók, saját készítésű oktatóvideók)

Külön oldalra került minden kísérlet, hogy könnyebb legyen nyomtatni a tanórai (esetleg diákkísérleti) felhasználáshoz.

A kísérleteket kategóriákba is soroltuk, hogy egyszerűbb legyen kiválasztani a számunkra legalkalmasabbat.

Otthoni, házi eszközös kísérlet

Veszélyes, fokozott óvatosságot igénylő kísérlet

Mérőkísérlet

Számítógépes kísérlet

Speciális eszközt igénylő kísérlet

Amely kísérletnél nincs jelzés, ott általános laboreszközök (kiskocsi, rugós erőmérő, V/A mérő, lámpa, stb.) szükségesek csupán.

vissza a tartalomhoz.png

4. Kísérletek leírásának szerkezete a jegyzetben

Ebben a fejezetben sokféle tartalmat adunk meg kiegészítésként:

• Tippek és trükkök, hogy mire érdemes odafigyelni a kísérlet bemutatásakor
  • Házilag hogyan lehet megvalósítani az adott kísérletet