2. Irodalmi áttekintés

Rendkívül sok kísérletgyűjtemény jelent meg az elmúlt évtizedekben és szerencsére folyamatosan jelennek meg újak is. Ezek legtöbbje egyszerű, otthoni kísérleteket ír le. Minden mai kísérleti könyv ősének az Öveges József által írt könyvsorozatok tekinthetők. Klasszikus Öveges könyvek kiadásait mutatják a következő képek.

2a.PNG

Az Öveges könyvek időállóságát mutatja, hogy a klasszikus könyveket időről-időre átszerkesztik és újra kiadját. Így született 2008 körül a következő képeken látható könyvsorozat

2b.PNG

Természetesen más szerzők tollából is születtek kísérletgyűjtemények hasonló szemlélettel. A teljesség igénye nélkül kiemelnénk Vermes Miklós Fizikai kísérletek könyvét, mely sok egyéni, nem csak házi eszközös kísérletet tartalmaz. Figyelemre méltó Zátonyi Sándor tankönyvkiegészítésnek szánt Fizikai kísérletek környezetünk tárgyaival című könyve. A szerző kisiskolások számára szánt könyve bár nem mai, de egy nagyon érdekes koncepcióval megírt munka, mely segítheti a diákokat az otthoni kísérletezésben, az érdeklődésük felkeltésében. Az egyik legújabb kiadású kísérleti válogatás a Stonawski Tamás tollából megszületett Trükkös fizika, mely nagyon gazdagon illusztrált, modern kinézetű könyv. Klasszikus házi eszközös kísérleteket tartalmaz új formában.

2c.PNG

Egy szintén modernebb kiadás a „Kísérletezzünk” könyvsorozat. Ezeknél a könyveknél a szerzők (Pataki Attila, dr. Nagymáté Emese, Ulrike Berger, Sonja Floto-Stammen, Zsiros László Róbert) szintén otthoni eszközökkel megvalósítható kísérletekre koncentrálnak.

2d.PNG

Végül, de nem utolsó sorban említésre méltó a Juhász András szerkesztésében megjelent Fizikai kísérletek gyűjteménye 1-3. Ez a könyvsorozat ellentétben a többivel nem koncentrál a házi eszközös kísérletekre. A három kötet a kb. 1500 oldalas terjedelmével a teljességre törekszik. Egyaránt helyet kaptak benne az egyszerű eszközökkel megvalósítható kísérletek, a klasszikus taneszközökkel elvégezhető kísérletek, valamint az összetett céleszközöket igénylő kísérletek. Ezek a könyvek leginkább kísérletleírásokat tartalmaznak, magyarázatok csak néhány helyen található bennük.

2e.PNG

Természetesen a kísérletek legnagyobb tárháza az internet. Naponta jelennek meg új kísérleti videók, leírások, szakanyagok. A túlkínálatból nehéz is kiválasztani az igazán értékeset. A hazai internetes forrásokból 4-et ajánlunk az olvasó figyelmébe:

1. Az atomoktól a csillagokig előadássorozat archívumában rengeteg kísérleti bemutató látható. Ezeket egyetemi oktatók, doktoranduszok, a régebbieket a Csodák Palotája demonstrátorai adják elő. Az oldalon található egy lista, mely felsorolja a bemutatott kísérleteket.
  2. Piláth Károly weboldala folyamatosan frissülő tartalommal várja a programozható kütyükkel történő kísérletezés irányt érdeklődőket. Ezt az oldalt azért figyelemre méltó, mert az Arduino, Micro:bit, MyDAQ, stb eszközökre összeállított kísérletekben hiányos a magyar szakirodalom.
  3. Természettudományos tananyagok honlap kémia, biológia és fizika tantárgyakra is kínál segédanyagokat. A filmtárában található kísérleti videók jó minőségűek és lefedik a fizika több területét.
  4. A demonstrációs labor honlapja szintén több kísérleti videót tartalmaz. Ez az oldal leginkább az ELTE hallgatók munkáit mutatja be, valamint hiányokat pótol. Ilyenek például a videoelemzésre alkalmas kísérleti felvételek, vagy a speciális eszközöket igénylő, összetettebb kísérletek.

A kísérletek fizikai háttere iránt érdeklődők számára érdekes lehet, hogy a Budó sorozat könyvei az interneten elérhetőek:

2. Irodalmi áttekintés

2a.PNG