8.9. Drótszál (vagy tű) elhajlási képének bemutatása

Annak bemutatása, hogy elhajlás nem csak rés esetében, hanem vékony, éles akadály esetén is létrejön.

Szükséges eszközök

• Lézer fényforrás
  • Vékony drót, tű, hajszál
  • Ernyő (zsírpapír), (esetleg optikai pad)

Az összeállítás nem különbözik jelentősen a résen való elhajlásétól. A rés helyére helyezze a diakeretbe fogott drótszálat, majd dugóba szúrt tűt.

8.9a.PNG

• Milyen lényeges különbség figyelhető meg a vékony drótszál és a tű megvilágításával nyert mintázatok között?
  • Piros helyett zöld lézert alkalmazva hogyan változik az elhajlás mértéke?

• Ennél a kísérletnél, ha matematikailag nem is foglalkoztunk az elhajlás leírásával, akkor is érdemes felírni az erősítési helyek és a drót mérete közötti összefüggést. Ennek oka, hogy az emberi hajszállal is szépen látszik az elhajlás. A képlet lehetőséget nyújthat a diákoknak a hajszáluk vastagságának lemérésére, ami felkeltheti az érdeklődésüket.

8.9. Drótszál (vagy tű) elhajlási képének bemutatása

Szükséges eszközök

• Lézer fényforrás
  • Vékony drót, tű, hajszál
  • Ernyő (zsírpapír), (esetleg optikai pad)

8.9a.PNG

• Piros helyett zöld lézert alkalmazva hogyan változik az elhajlás mértéke?