8.10. A fényelhajlás jelensége optikai rácson, a fény hullámhosszának meghatározása

A kísérlet célja Mérőkísérlet.png

Optikai ráccsal bemutatott fényelhajlási kísérlet segítségével határozza meg a fény hullámhosszát!

Szükséges eszközök

• Kis teljesítményű fénymutató-lézer (háromlábú kisállványon)
  • Optikai sín lovasokkal
  • Ernyő
  • Ismert rácsállandójú optikai rács
  • Mérőszalag, vonalzó.

Az ismert rácsállandójú optikai rácsot világítsuk át lézerfénnyel! A lézerfény a rácson áthaladva elhajlik. Az ernyőn szimmetrikusan megjelenő foltok (interferenciamaximumok) sötétítés nélkül is láthatók.

8.10a.PNG

• Mérjük le az optikai rács és az ernyő távolságát, valamint az ernyőn az első elhajlási maximum és a direkt sugár foltjának távolságát!
  • A mért hosszúságadatokat és az optikai rács megadott rácsállandóját felhasználva határozzuk meg a lézerfény hullámhosszát!
  • A kapott eredményünket vessük össze a piros lézer hullámhosszának irodalmi értékével.

8.10b.png

• A kísérlet magyarázatához fűződő klasszikus ábra látható jobbra. Jól bemutatja az elemi hullámok közötti úthosszkülönbségét adott szórási szög esetén, de a diákok számára gyakran okoz nehézséget, hogy látszólag párhuzamos nyalábok interferenciáját számoljuk. A félreértések elkerülése végett érdemes inkább az alsó ábrát felrajzolni. Ennek jobb oldalán látható a hullámok találkozása az ernyőn, de az is érzékelhető, hogy ha a rács közvetlen környezetét nézzük csak, akkor a nyalábok párhuzamosnak látszanak.

8.10c.png

A kísérlet célja Mérőkísérlet.png

Szükséges eszközök

• Kis teljesítményű fénymutató-lézer (háromlábú kisállványon)