7.13. Feszültség és áramerősség mérése

A kísérlet célja Mérőkísérlet.png7.13a.PNG

Feszültség és áramerősség mérése, mérőeszközök helyes használatának megismerése.

• tápegység (egyenáramú, 12 V-ig)
  • banándugós vezetékek
  • digitális multiméter, 2 db
  • zseblámpaizzó, foglalatban

7.13b.png

Állítsuk össze a képen és kapcsolási rajzon látható egyszerű áramkört egy egyenáramú tápegység és egy zseblámpaizzó segítségével. A tápegység 4V-os kimenetére kössük az izzót. Digitális multiméterrel mérjük meg a körben folyó áramot, és az izzón eső feszültséget!

• Figyeljük meg, mi történik, ha a kábeleket felcseréljük a digitális multiméterben. Magyarázzuk a tapasztaltakat! Mit jelent a feszültség, és áramerősség pozitív, illetve negatív értéke?
  • Milyen kapcsolás szerint kell helyesen mérni a feszültséget és az áramerősséget? Mi történne, ha fordítva kapcsolnánk a feszültségmérőt vagy az áramerősség-mérőt?

7.13c.PNG

• Az digitális multiméterrel elvégzett kísérletek minden esetben megcsinálhatók demonstrációs V/A mérő segítségével, valamint az áramkörök összerakhatók elektrovaria eszközön. Ha rendelkezésre állnak ilyen eszközök, akkor mindenképpen ezekkel érdemes csinálni. A laborban multimétert használunk azokon a helyeken, ahol a hallgatók a hibás kötések miatt gyakran tönkreteszik az eszközöket.
  • A digitális multiméter használata nem egyszerű a diákok számára (a hallgatók is minden félévben tönkretesznek néhányat) érdemes nagyon pontosan bemutatni a működését és használati útmutatót is csinálni, erre adunk egy mintát a laboron használt eszközről. Érdemes a digitális multiméter mellett egy demonstrációs analóg V/A mérő működését is bemutatni. Fontos demonstrálni a műszerek helyes használatát (mért mennyiség kiválasztása, méréshatár kiválasztása, leolvasás pontossága stb.).

7.13d.PNG

Figyelem!

Az áramot mindig sorosan, a feszültséget mindig párhuzamosan kapcsolt műszerrel mérjük.

Az ellenállásmérés előtt kapcsoljuk ki a tápegységet/áramforrást!

7.13. Feszültség és áramerősség mérése

A kísérlet célja Mérőkísérlet.png7.13a.PNG

• tápegység (egyenáramú, 12 V-ig)
  • banándugós vezetékek
  • digitális multiméter, 2 db
  • zseblámpaizzó, foglalatban

7.13b.png

7.13c.PNG

7.13d.PNG

Figyelem!

Az ellenállásmérés előtt kapcsoljuk ki a tápegységet/áramforrást!