7.11. Hajfelállítás

A kísérlet célja subler.png

Annak bemutatása, hogy a fizika szórakoztató. Az emberi test feltöltése Van de Graaff generátorral. Csúcshatás demonstrálása.

• Van de Graaff generátor földelő-/kisütőgömbbel, tápegységgel
  • Zsámoly szigetelő lábakon

Álljon az A diák a zsámolyra, és tegye az egyik kezét a Van de Graaff generátor szivarjára. A B diák fogja meg a földelőgömböt, és indítsa el a generátort. (A generátor kikapcsolásáig a B diáknak fognia kell a földelőgömböt). Néhány perc elteltével a zsámolyon álló A diák haja – különösen, ha előző nap volt mosva – fel fog állni. Ekkor a B diák a földelőgömböt a tápegység házához érintve és ott tartva kapcsolja ki a Van de Graaff generátort, de még NE süsse ki. (Különben megrázná az A diákot a rajta átfolyó áram.) Az A diák vegye le a kezét a szivarról és érintse az asztalhoz, így nagy ellenálláson keresztül lassan sül ki. Ezután már kisüthetjük a generátort is: érintse a B diák a földelőgömböt a szivarhoz.

7.11. Hajfelállítás

A kísérlet célja subler.png