7.1. Anyagok elektromos állapotba hozása dörzsöléssel

A dörzselektromos jelenség bemutatása különböző anyagokkal.

• Papírdarabkák
  • Üvegrúd
  • Bőr-darab

Szórjunk ki papírdarabokat az asztalra, majd dörzsöljük meg néhányszor az üvegpálcát a bőrdarabbal. Az üvegpálcát a papírdarabokhoz közelítve azt tapasztaljuk, hogy a papírdarabok a pálcára ugranak, majd kis idő elteltével onnan leugranak.

• Miért vonzza az elektromos állapotba került üvegrúd a papírdarabkákat?
  • Miért ugranak le az üvegrúdról az odavonzott papírdarabkák egy idő után?
  • Milyen töltésű lesz a bőrrel megdörzsölt üvegrúd (definíció szerint)?
  • Milyen más anyagokat lehet jól használni a papírdarabkák helyett?
  • Milyen más anyagok használhatók az üvegrúd helyett?

• Az üvegpálcát időnként nehéz feltölteni, ilyenkor érdemes a pálca felületét pl. alkohollal letisztítani.
  • Minden elektrosztatikai kísérlet érzékeny a „légköri viszonyokra”, pl. a levegő páratartalmára. Ezeket a kísérleteket érdemes száraz levegőben bemutatni (fűtési szezonban, tanóra elején, szellőztetés után). Mindig legyünk készen arra, hogy a kísérlet nem a várt eredménnyel zárul, ezért sose mondjuk el előre a diákoknak, hogy mi fog történni (egyébként se lőjük le a poént), és legyünk készen a nem várt eredmény megmagyarázására.

• A dörzselektromosságnak és az elektrosztatikának önmagában kevés gyakorlati vonatkozása, alkalmazása van. Gyűjtsünk össze a diákokkal mégis minél több ilyet!
  • A dörzselektromosság szemléltetéséhez érdemes bemutatni az alábbi videó részleteit: Robbantás dörzselektromossággal

7.1. Anyagok elektromos állapotba hozása dörzsöléssel

A dörzselektromos jelenség bemutatása különböző anyagokkal.

• Papírdarabkák
  • Üvegrúd
  • Bőr-darab

• Miért vonzza az elektromos állapotba került üvegrúd a papírdarabkákat?
  • Miért ugranak le az üvegrúdról az odavonzott papírdarabkák egy idő után?
  • Milyen töltésű lesz a bőrrel megdörzsölt üvegrúd (definíció szerint)?
  • Milyen más anyagokat lehet jól használni a papírdarabkák helyett?
  • Milyen más anyagok használhatók az üvegrúd helyett?