6.3. Folyadékok hőtágulása

6.3a.png

Folyadék hőtágulásának bemutatása, láthatóvá tétele.

• 1000 cm3-es lombik
  • átfúrt dugó a lombikban, benne kis üvegcső
  • folyadék
  • befőttesgumi vagy alkoholos filctoll
  • nagyobb főzőpohár (vagy fém fazék), amibe a lombik teljesen belefér
  • meleg (forró) víz

A lombikot töltsük meg színültig a festett vízzel, majd nyomjuk bele a dugót, amiben a kis üvegcső van. A festett víz az üvegcsőbe is benyomul kissé. Jelöljük meg a folyadék szintjét befőttesgumival vagy alkoholos filctollal. Mártsuk meleg vízbe a lombikot úgy, hogy teljesen elmerüljön a vízben.

Figyeljük meg a színezett folyadék szintjének változását a kis üvegcsőben: előbb kissé süllyed majd jelentősen megemelkedik.

• Szemfülesebb diákok észre vehetik, hogy a folyadék szintje először kicsit süllyed. Ezt nem szabad magyarázat nélkül hagyni: először a lombik üvegfala kezd el tágulni, ami miatt egy kevés víz vissza tud folyni a csőből. A vizet a lombik fala kezdi el melegíteni, csak ezt követően kezd el emelkedni a vízszint. Azt is meg lehet kérdezni a diákoktól, hogy szerintük melyik anyagnak nagyobb a hőtágulási együtthatója a kísérlet alapján: a víznek vagy az üvegnek. Jó felhívni a figyelmüket, hogy ha azonos lenne a hőtágulási együtthatójuk, akkor a csökkenés után az eredeti szintre állna be a folyadékszint és nem emelkedne gyorsan.

6.3. Folyadékok hőtágulása

6.3a.png

Folyadék hőtágulásának bemutatása, láthatóvá tétele.

• 1000 cm3-es lombik
  • átfúrt dugó a lombikban, benne kis üvegcső