5.6. A nehézségi gyorsulás nagyságának meghatározása okostelefonnal

A kísérlet célja Házi.png szg.png

Nehézségi gyorsulás nagyságának becslése. A digitális méréstechnika lehetőségeinek és korlátainak bemutatása

• okostelefon
  • Androidos operációs rendszer esetén Sensor Kinetics nevű program (vagy más gyorsulásmérő program)
  • Párnával kibélelt doboz

A fent ajánlott gyorsulásmérő programot (Sensor Kinetics), vagy bármely más célnak megfelelő programot telepítsük az okostelefonra. Érdemes előzetesen tanulmányozni az alkalmazás funkcióit, működését.

A gyorsulásmérő program elindítása után engedjük el a telefont vízszintesen tartva, a párna felett kb. 2 m-rel. Előtte mindenképpen próbáljuk ki a párnázott doboz rugalmasságát, nehogy kipattanjon a telefonunk. A mobiltelefonok esetleges meghibásodásáért a jegyzet készítői nem vállalnak felelősséget!

• A mobiltelefon mozgatásával határozzuk meg, melyik a telefonhoz képesti x, y és z tengelyt!
  • Határozzuk meg a nehézségi gyorsulás nagyságának értékét!

• Nézzünk utána, hogyan méri a gyorsulást a mobiltelefon. Miért mutat a mobiltelefon álló helyzetben kb. 10 m/s2 gyorsulást?

• A doboz kipárnázása úgy is megoldható, hogy a doboz nyitott tetejére egy vastagabb szövetet helyezünk, mely túllóg rajta. Ekkor a telefon leérkezésekor a szövet besüllyed, mely megvédi a telefont és a kipattanást is megakadályozza.

5.6. A nehézségi gyorsulás nagyságának meghatározása okostelefonnal

A kísérlet célja Házi.png szg.png

• okostelefon
  • Párnával kibélelt doboz

• Határozzuk meg a nehézségi gyorsulás nagyságának értékét!