5.2. A mozgások függetlenségének bemutatása kalapácsos ejtőgéppel

A vízszintes hajítás felfogható úgy, mint vízszintes irányba történő egyenletes mozgás és függőleges irányú szabadesés eredője

• kalapácsos ejtőgép
  • 2 db fagolyó

Helyezzük a két fagolyót az ábra szerint a kalapácsos ejtőgépbe. Ekkor az egyik golyót a lemezrugó a nyílás fölé szorítja, a másik golyó pedig a vízszintes alátéten nyugszik, és a lemezrugó éppen érinti. Térítsük ki kissé a kalapácsot, majd elengedjük el, és figyeljük a két golyó földet érését jelző koppanás egyidejűségét!

5.2.JPG

• Milyen mozgást végez az egyik, illetve a másik golyó?
  • Hogyan kapcsolható össze a mozgások függetlenségének elve Newton IV. törvényével?

• Elmélyíti a mozgások függetlenségének elvét, ha a kísérlet bemutatása után a kísérletben tapasztaltakat felhasználó feladatot is megoldunk.
  • Manapság egyre elterjedtebbek azok a mobiltelefonok, melyek tudnak nagy sebességű (120 fps feletti) videofelvételt. Ha nekünk nincs ilyen, akkor érdemes a diákokat megkérdezni. A kísérletet gyors videóra véve nem csak „hallványos”, de nagyon látványos is a közös leérkezés.
  • Extrém példák említése le tudja nyűgözni a diákokat ennél a kísérletnél. Például a kísérlet eredménye alapján egy pisztollyal vízszintesen ellőve a lövedék ugyanakkor ér földet, mint az melyet abban a pillanatban elejtünk azonos magasságból. Természetesen ez csak akkor igaz, ha a közegellenállástól és egyéb kisebb tényezőktől eltekintünk.

5.2. A mozgások függetlenségének bemutatása kalapácsos ejtőgéppel

• kalapácsos ejtőgép
  • 2 db fagolyó

5.2.JPG

• Milyen mozgást végez az egyik, illetve a másik golyó?